Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
... Matjaž Han ...
... in Vladimir Prebilič. (foto: Bobo)
"Golob je nor, ni pa še politično gotov," mi - med drugim - po zadnjih javnih nastopih predsednika vlade in Gibanja Svoboda (v medijih in državnem zboru ob interpelaciji njegove vlade) ilustrativno sporoča eden pomembnih zakulisnih igralcev na levi sredini. Takšno je torej - vsaj po mnenju nekaterih insajderjev - trenutno realno psihofizično in politično stanje Roberta Goloba, kaj pa Matjaž Han (Socialni demokrati), Jernej Vrtovec (NSi) in Vladimir Prebilič, evropski poslanec na listi stranke Vesna, ki cilja na prestol leve sredine?
- Vrtovec, poslanec NSi in nekdanji minister za infrastrukturo v tretji Janševi vladi, ne bo, pravijo, nikoli aktivno rušil predsednika stranke in evropskega poslanca Mateja Tonina, da bi ga na silo zamenjal na čelu NSi, bi pa predsedniško funkcijo prevzel, če se Tonin umakne sam. Ima pa Vrtovec pri tem še nekatere dodatne pomisleke, saj mu je kakor jasno, da bo Nova Slovenija na prihodnjih parlamentarn
Hja, tudi ta zgodba bi lahko sodila v rubriko saj ni res, pa je: Emilija Stojmenova Duh, nekdanja proslula ministrica za digitalno preobrazbo (Gibanje Svoboda), ki jo je konec lanskega septembra odnesla vožnja z modrimi lučkami po Avstriji in afera 13 tisoč računalnikov, se morda vrača na sceno. Po navedbah nekaterih virov iz znanstvenih krogov je menda favoritka za novo direktorico Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS). Prijave so sicer zbirali do 2. marca, ARIS pa trenutno vodi Tjaša Dobnik, a le kot v. d. direktorice - do 5. julija letos.
Za nepoznavalce: gre za javno agencijo z ogromnim proračunom (lani so imeli na voljo skoraj 350 milijonov evrov proračunskega denarja), agencija pa je tudi glavni financer slovenske znanosti.
Če bo direktorica res postala Emilija Stojmenova Duh, se nam bo, pravi neimenovani vir iz znanstvene scene, smejala cela Slovenija, da o korupcijskih in drugih tveganjih sploh ne govorimo. Češ, malo cinično
Saj, vse to pa sodi že v rubriko Saj ni res pa je: Marko Balažic, predsednik Slovenske ljudske stranke, razvpit po lažeh o svoji izobrazbi, je pri vodenju SLS samo v lanskem letu (2024) pridelal skoraj 200 tisoč evrov minusa, natančneje: 188.484 evrov:
Prav tako je iz zapisnika 17. redne seje izvršnega odbora SLS razvidno (bila je 2. aprila), da Balažic na sobotnem kongresu v Slovenski Bistrici hkrati kandidira za predsednika in podpredsednika stranke, v primeru izvolitve Tine Bregant za novo predsednico stranke pa si - po njenih besedah - lahko obeta službo oziroma pogodbo za delovno mesto "glasnogovorca" SLS.
Zapisnik 17. redne seje IO SLS.pdfIzredni volilni kongres Slovenske ljudske stranke, ki bo prihodnjo soboto, pet dni po velikonočnih praznikih, v Slovenskih Bistrici, bo medijsko zagotovo najbolj oblegani kongres zunajparlamentarne stranke v letošnjem letu, za SLS morda celo dolgoročno usoden, hkrati pa značilni odraz sedanjega stanja slovenske politike. Na tem kongresu namreč ni mogoče izključiti skorajda ničesar, menda niti ponarejanja volilnih rezultatov ne. Saj, kot pravi eden od insajderjev, ki pred kongresom iz razumljivih razlogov noče biti omenjen, morate vedeti, da so - nekateri - tako imenovani "kruhoborci", ki SLS držijo v rokah, tudi izjemno pokvarjeni ljudje, sposobni in pripravljeni na vse. Kar pomeni, da bi lahko pri tem kongresu šlo tudi za njihovo "zadnjo prevaro", katere prvi cilj je - očitno - na vrhu stranke zadržati sicer že povsem kompromitiranega predsednika stranke Marka Balažica ali pa vsaj urediti zmago "svoje kandidatke", zdravnice in ljubljanske mestne svetnice SLS Tine Bregant.
Treba je namr
11. februarja letos je Splošna bolnšnica Celje (SBC) objavila "Povabilo k oddaji punudbe za posodobitev elektrofizioške opreme (postopek se je vodil pod številko EN N 101-LKS/VH)", pri čemer je bil rok za oddajo ponudbe izjemno kratek, dva dni ali 48 ur oziroma do 13. februarja 2025 - do 12.00. Ime kontaktne osebe na povabilu pa: Luka Kitak Subotič.
Morda nič posebnega, če v tem primeru ne bi šlo za nečaka predsednika sveta SBC Tomaža Subotiča, danes - poleg predsednika vlade in Svobode Roberta Goloba - ključno osebo pri aferi Karigador.
Luko Kitaka Subotiča, sina Nevenke (Subotič Kitak), sestre poslovneža Tomaža Subotiča, so v SBC, natančneje službi za nabavo medicinske opreme, zaposlili 23. decembra 2024, torej v času, ko je bil - zdaj, po izbruhu afere Karigador, že odstopljeni in odpoklicani - Subotič še globoko vplivni predsednik sveta SBC (ter seveda "prijatelj" predsednika vlade in tudi Subotičeve stranke Gibanje Svoboda), sicer samo za določen čas 6 mesecev, na delovnem mestu str
Gre pa za - fenomen - Dragana Kovačiča, direktorja Splošne bolnišnice Celje, tiste bolnišnice, ki je poleg UKC Ljubljana dobesedno pojem za afere znotraj državnega zdravstva (kar pojdite na google in vtipkajte "Dragan Kovačič - Splošna bolnišnica Celje" ali pa se spomnite agonije s kirurgom Tomislavom Klokočovnikom, ki celjski bolnišnici - prek svoje firme Kardio Klokočovnik, d. o. o., danes za dober denar oddaja medicinsko opremo, hkrati pa je v tej isti bolnišnici zaposlen kot v. d. predstojnika Oddelka za kardiokirurgijo, ali pa izvidov in druge občutljive dokumentacije pacientov, kar se je januarja letos znašlo v smeteh?!), pravkar pa tudi enega od praktično povsem zamolčanih akterjev najnovejše Golobove afere - afere Karigador (zaradi plačil za storitve odvetnici Nini Zidar Klemenčič). Toda Kovačiča se začuda ne dotaknejo niti Golobovi psi (medijske in dolgotrajne) vojne proti zdravnikom. Pravzaprav ravno obratno, na straneh večinskih medijev boste našli celo vrsto Kovačičevih pia
Ura resnice: Nina ali Tina, kdo bo vodil SLS? (16. 4. 2025)
- Prvo, edino in ekskluzivno soočenje dveh kandidatk za novo predsednico Slovenske ljudske stranke, Nine Strah in Tine Bregant, ki se bosta - obe sta tudi doktorici znanosti - za predsedniško fukcijo udarili na prihajajočem kongresu SLS, 26. aprila v Slovenski Bistrici. Vprašali smo jih tako rekoč vse, tudi to, ali je Nina res slamnata kandidatka Petra Gregorčiča, Tina pa izbranka starih strankarskih eminenc, ali sta za predvolilno koalicijo z Novo Slovenije, se vidita v vladi, ki bi jo vodil Janez Janša, pa seveda s kom absolutno ne bi šli v vladno koalicijo, kaj si mislita o lezbijkah, ki želijo biti umetno oplojene, o vladi Roberta Goloba, predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, in seveda, kaj bi v primeru zmage na kongresu naredili za kmete ...
Povemo pa tudi, povsem odkrito, zakaj danes na Uri resnice ni aktualnega predsednika stranke Marka Balažica, ki se zaenkrat sicer še vedno poteguje za svoj drugi mandat n
Afera Karigador, ki sicer - še - ne prinaša odstopa "koruptivnega" predsednika vlade in prvaka Svobode Roberta Goloba, ima nekaj izvrstnih stranskih učinkov:
- Resna afera o Golobu se je tokrat prvič pojavila na "njihovem mediju", na Pop TV, največji slovenski komercialni televiziji, sicer v časti češke korporacije PPF (oziroma CME), tistem mediju, ki ima morda celo največ medijskih zaslug za Golobov vzpon na oblast (leta 2022) in da imamo danes točno takšnega predsednika vlade, kot je Golob.
No, zakaj je do tega prišlo, ravno zdaj, ob tem času in prav na tej televiziji, ker nič ni naključno, pa seveda presega okvirje današnjega članka.
- Hkrati pa črno na belem dokazuje Golobov načrt, po katerem bi Golobovi (gre za njegov ožji krog) obvladovali, kontrolirali in diktirali "97 odstotkov" medijskega prostora v državi, kar smo na tem portalu, spomnimo, razkrili že 31. januarja letos (vir: "Prevzem Pristopa kot del tajnega in srhljivega golobjega načrta, kako obvladovati 97 odstotkov medijev
Za politiko je itak znano, da pri njej ni prostora za iskrena prijateljstva, so namreč samo in le interesi. Med boljšimi poznavalci slovenske politične scene pa je tudi znano, da Robert Golob, povratnik v politiko, tudi sicer nima prijateljev in jih celo nikoli ni imel. On je pač tak tip človeka, ki danes nima osebe, s katero bi lahko šel proti večeru na iskreno prijateljsko pivo. Tudi Dejan Paravan, na primer, njegov dolgoletni sodelavec na Gen-I, ki nosi celo vizualno podobno kodrasto frizuro, kot jo je prej imel Golob, in s katerim sta imela skupaj poleg službe na Gen-I vsaj še eno vzporedno, skrivnostno in tudi poslovno sporno zasebno podjetje (BPC , kasneje, menda zaradi brisanja sledi, preimenovano v Vitales, d. o. o.), po vzponu na oblast pa ga je Golob postavil na funkcijo predsednika uprave Gen Energije, ni njegov prijatelj, ampak gre - spet - za še eno interesno navezo.
Golob in Subotič sta se bolje spoznala šele leta 2022, ko se je Subotič včlanil v Gibanje Svoboda, Golobu pa
Na podlagi naših uradnih poizvedovanj so nam iz Specializiranega državnega tožilstva potrdili, da je o kazenski ovadbi tožilske kolegice Mateje Gončin odločal oziroma odločil Luka Virant, okrožni državni tožilec posebnega oddelka SDT, vendar po predhodnem vpogledu vodje posebnega oddelka SDT Mojce Gruden. Slednje, kot pojasnjujejo na SDT, "v skladu z 89. in 90. členom Državnotožilskega reda, ki določata, da mora državni tožilec v zadevah posebnega pomena pred odločitvijo o zavrženju ovadbe, osnutek sklepa o zavrženju skupaj s spisom predložiti na vpogled vodji".
Na sedežu SDT pa niso pripravljeni pokazati Virantovega sklepa o zavrženju ovadbe, ki jo je spisala Mateja Gončin. Takole odgovarjajo:
"Vašo zahtevo za posredovanje sklepa o zavrženju razumemo kot zahtevo po ZDIJZ, katero je v skladu s sodno prakso (sodba Vrhovnega sodišča RS, št. X Ips 4/2020 z dne 27. 5. 2020) potrebno obravnavati na podlagi prvega odstavka 181. člena Zakona o državnem tožilstvu, ki dovoljuje vpogled v spis in