Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga bo na današnji seji sprožil objavo javnega razpisa za člana uprave SDH, ker - članu uprave - Janezu Tomšiču aprila prihodnje leto poteče mandat. Nanj se bo seveda znova prijavil Tomšič, na funkcijo člana uprave pa cilja tudi Tomaž Vesel, ki naj bi mu to osebno zagotovil predsednik vlade Robert Golob, ob skrivnostnem podpisu Veselove odstopne izjave za kandidaturo evropskega komisarja.
Toda vmes se je - v ozadju - zgodilo marsikaj. Predsednik uprave SDH Žiga Debeljak (Gibanje Svoboda) in Tomšič (NSi) sta trdno odločena, da Vesela enostavno ne spustita zraven, niti na teoretično prosto delovno mesto tretjega člana uprave SDH ne. Menda je to z njunega vidika za nekatere akterje dogajanja na Holdingu in okoli njega tudi razumljivo, češ, saj "samo tako lahko preživita ta mandat". Po naših zanesljivih informacijah naj bi se oblikovala celo posebna neformalna delovna skupina (antivesel task force), formalno seveda zunaj SDH, ki naj bi pridobila "pra
Nekateri politični in kadrovski procesi, o katerih ekskluzivno pišemo te dni, predvsem razpleti in zapleti pod samim vrhom Gibanja Svoboda, se dogajajo celo hitreje, kot je bilo to napovedano. Tako funkcijo generalnega sekretarja Golobove Svobode že po pičlih petih mesecih zapušča Rok Marolt in se - pozor - nonšalantno vrača v državno podjetje Kontrola zračnega prometa (KZP), kjer je bil prej prav tako kratkotrajni direktor, od marca lani do aprila letos, ko se je od tam direktno preselil na sedež Svobode.
A tokrat ne bo direktor, vsaj uradno ne, ampak svetovalec svojega naslednika na čelu KZP, tudi več kot spornega Srečka Janše, ki ga je Svoboda na vrh Kontrole zračnega prometa politično ustoličila sredi letošnjega poletja. No, Janša zdaj Maroltu očitno "vrača uslugo" z novim javnim razpisom za delovno mesto svetovalca, namenjeno seveda izključno Maroltu.
Viri pravijo, ta javni razpis bo objavljen sredi oktobra, predvidoma le na Zavodu za zaposlovanje, sindikati Kontrole zračnega promet
Vsi tisti, ki so bili na nedavni klavzuri Slovenske ljudske stranke, so med drugim lahko slišali najnovejšo obljubo predsednika Slovenske ljudske stranke Marka Balažica, da bo vse dvome, dileme in nejasnosti glede svoje izobrazbe podrobno pojasnil v skorajšnjem "ekskluzivnem intervjuju". Balažic tam sicer ni povedal, kje bo ta intervju, se je pa včeraj ta intervju končno le pojavil (6 strani v Reviji Reporter), toda niti črke P od pojasnila, ki ga je Balažic obljubil na klavzuri.
Še huje, namesto njegovega (p)osebnega pojasnila so v Reporterju objavili - v rubriki biografija - že četrto "uradno" različico izobrazbe predsednika SLS. Tokrat namreč ni več - tako kot prej - družboslovec in politolog (1. verzija), politolog (2. verzija), diplomirani družboslovec (3. verzija), ampak samo še "strokovnjak za javne in evropske zadeve" (skratka, že 4. verzija)?! Kar sicer deluje že dobesedno infantilno.
Glede na to, da Balažicu novinar Ivan Puc med intervjujem ne postavi pravzaprav edinega vprašan
Najnovejši verbalni spopad na odprti sceni med poslancem Gibanja Svoboda Miroslavom Gregoričem in novo šefinjo Svobodinih poslancev Natašo Avšič Bogovič ter skorajšnja zamenjava generalnega sekretarja "Golobove stranke" Roka Marolta z Andrejem Klemencem* (vir: Požareport, Delo) so pravzaprav samo najbolj očitni zunanji znaki hudih zakulisnih in pred javnostjo prikritih frakcijskih bojev znotraj največje vladajoče stranke, kjer se nekateri - o čemer smo na tem portalu, spomnimo, pred dnevi že poročali - intenzivno pripravljajo na "čas po Robertu Golobu".
Vse to skupaj je začinjeno z neusahljivim padanjem podpore Svobodi na vseh anketah javnega mnenja, kjer se podpora Gibanju Svoboda trenutno giblje med 13 in 16 odstotki, pri čemer nekateri poznavalci ocenjujejo, da je ta podpora v resnici še nižja, Golob sam pa je javnomnenjsko že zdaj pozicioniran nižje od svoje stranke.
Geniji, pa desni in levi
Realno stanje je namreč naslednje: stranka Svoboda (beri poslanska skupina Gibanja Svoboda) vi
Saj se verjetno še spomnite Twin Peaksa, kultne ameriške televizijske "mystery-horror" serije, ki sta jo ustvarila slavna holivudarja Mark Frost in David Lynch? No, skoraj nekaj podobnega, nekakšen "štajerski Twin Peaks", ki pa ni TV-nanizanka, se pravkar dogaja v občini Poljčane, toda začinjen z dozo slovenske politike.
Zgodba v realnem času, doslej skrbno skrita pred mediji, je očitno kulminirala 26. septembra letos, ko so vsi občinski svetniki ter nekaj medijev, izbranih po težko definiranem ključu, po elektronski pošti prejeli spodnjo usodno "anonimko". Sicer napisano v okornem jeziku, z veliko tiskovnimi napakami, kar je morda celo namerno, da se zavarujejo avtor ali avtorji, toda neredigirana vsebina je vsekakor eksplozivna:
"Spoštovani.
Na vas se obračamo, v pričakovanju odgovora na vprašanje o trenutnem statusu znanega slovenskega športnika Vita Dragiča. Zanima nas, kako lahko član bistriškega Judo kluba Impol še naprej deluje v športu in še naprej nemoteno dela z mladimi, kljub p
"Teksasu" na ministrstvu za kulturo očitno ni videti konca. Razvpiti Rok Avbar, vodja sektorja za umetnost in tesni sodelavec ministrice in koordinatorke Levice Aste Vrečko, po naših informacijah znova pritiska na uradnico Alenko Gotar, naj pri enem od javnih razpisov, namenjenih financiranju projekta, kot skrbnica tega razpisa iz teksta razpisa črta določilo, ki prepoveduje tako imenovano dvojno financiranje. Ker se, predvidevamo, že točno ve, kdo naj bi za ta projekt dvakrat dobil davkoplačevalski denar. Toda Gotarjeva se - kot kaže - ne da in ne popušča, zahtevo višjega uradnika Avbarja je zavrnila (vse to se je dogajalo včeraj), saj trdi, da je to nezakonito, zato se po ministrstvu že govori, da ga bo spet "naj....."
Pri Avbarju detektirani sumi kaznivih dejanj
Po drugi strani pa Komisija za preprečevanje korupcije vsaj v enem primeru visokega uradnika Avbarja že predaja policiji in pristojnemu inšpektoratu za delo ...
Vir: Komisija za preprečevanje korupcije
... saj so po mnenju KPK d
Minuli petek se je v ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje zgodila pogostitev oziroma zabava direktorjev javnih zavodov s področja kulture, gostiteljica - na stroške davkoplačevalcev - pa Asta Vrečko, ministrica za kulturo in koordinatorka Levice. Prisotni pripovedujejo, da jim je Vrečkova obljubljala rekordna proračunska nebesa (270 milijonov evrov za prihodnje leto), oni pa so ji lezli v rit kot še nikomur doslej.
Totalna vehemenca, tako značilna za Vrečkovo, naj bi izvirala prav iz takšne samoslepilne predstave, da jo kulturniki dobesedno obožujejo, ne zaveda pa se, neizkušena v politiki kot je, da slovenski kulturniki vsakomur, ki deli proračunski denar, tradicionalno in brez sramu lezejo v rit, za hrbtom pa ga še bolj neusmiljeno popljuvajo. Hkrati pa okoli razlaga, da jo ima Golob zelo rad in jo vidi v svojih bodočih projektih, večinski mediji, ki jim Vrečkova daje ali obljublja denar, pa ji ves čas glasno ploskajo.
Na Delu in Slovenskih novicah, denimo, je po naših int
#odmevi (Nove podrobnosti: Golob že na pikniku Vedel, da Vesel leti čez ramo. Bil je kandidat samo zato, da se ga na SDH znebijo. 30. 9. 2024)
Podrobnosti o tem, kako je premier Golob že vse od začetka vedel, da bo Tomaža Vesela vrgel čez ramo, naključno ali ne, prihajajo na dan ravno ob Golobovem bizarnem in za državo objektivno škodljivem nastopu pred generalno skupščino Združenih narodov v New Yorku (kjer je najprej udarjal po govorniškem pultu in Izraelu*, potem pa - sodeč po mimiki njegovega obraza - vidno prestrašen dobesedno pobegnil z govorniškega odra, podobno kot zadnjič na tiskovni konferenci v Ljubljani, kjer jo je pobrisal že po 38. sekundah, čeprav je prej opisoval resor za širitev, via Marta Kos in evropska komisija, ki naj bil bil slovenski zgodovinski uspeh), ko so mu doma v Ljubljani drugi zamenjali ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh, ter šokantni 300 metrov dolgi vrsti pred zdravstvenim domom v Slovenski Bistrici, kar je sicer vse blišč in beda
Po najnovejših informacijah iz vladne koalicije je premier Golob že na pikniku, pompozno imenovanem Festival Svobode, 6. aprila v Zbiljah, vedel, da bo Tomaža Vesela, čeprav ga je takrat veselo predstavil kot svojega superkandidata za evropskega komisarja, kasneje vrgel čez ramo.
Viri pravijo (gre za nove podrobnosti), da je šlo samo za to, da Vesel takrat ne postane predsednik nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga. Spomnimo, bil je objavljen javni razpis (za člana nadzornega sveta), bil je predlog za Vesela (ki naj bi ga forsiral Klemen Žibert, tedanji generalni sekretar SD), Robert Golob pa je bil pod hudim pritiskom smetarsko-medijskega tajkuna Martina Odlazka, da mora Vesela postaviti za šefa nadzornikov SDH. Proti Veselu pa so bili minister za finance Klemen Boštjančič, predsednik uprave SDH Žiga Debeljak in krog tako imenovanih "bankirjev", ki stojijo za Boštjančičem, saj se je vedelo, da bosta Vesel in Odlazek, če Vesel postane prvi nadzornik Holdinga, slejkoprej začela
Današnja klavzura Slovenske ljudske stranke, kjer naj bi šlo tudi za "usodo" predsednika stranke Marka Balažica (tako vsaj za časnik Večer napoveduje nekdanji evropski poslanec SLS Franc Bogovič), bi zagotovo morala odgovoriti tudi na zanimiva vprašanja, kam je šel oziroma poniknil strankarski denar, saj Balažic, kot bomo videli v nadaljevanju, ne plačuje niti najmanjših računov, ne dviguje priporočene pošte, na bančnem računu SLS - kljub precejšnjim prihodkom - pa očitno ni niti centa in stranki zdaj grozi celo stečaj.
Kako bodo upravljali z državnim proračunom, če še proračuna svoje stranke ne obvladajo?!
"Nikoli nisem bil in ne mislim postati član SLS, zato se v dogajanja te stranke ne vpletam. Tudi član njihovega odbora za gospodarstvo sem bil zgolj 30 minut, le za potrebe ene novinarske konference, ki jo je sklical predsednik SLS," dan pred klavzuro pravi znani podjetnik Aleš Štrancar (Bia Separations iz Ajdovščine), "zato je tudi to moje angažiranje zgodovina. Vsekakor pa me, kot s