Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
V senci javno plasiranih političnih zgodb, kot so meso, vegani in podobne teme, se v resnici, tam v ozadju, daleč stran od oči naivne javnosti, dogajajo izjemno velike stvari, predvsem kadrovsko in drugo prestrukturiranje na vrhu državnega premoženja. Povedano drugače, to je tudi čas, to so dnevi Boruta Jamnika.
Če je Jamnik pred dnevi na skupščini Petrola resda doživel hud, boleč poraz (več naj tej povezavi), pa mu je po drugi strani v zadnjih nekaj tednih pravzaprav uspelo ogromno, nekateri govorijo celo o vrhuncu njegove kariere:
- Tik pred novim letom, domala na silvestrovo, so ga namreč imenovali za novega predsednika uprave banke SID (vir: Jamnik stopi iz sence), pri čemer je Borut Jamnik to izpeljal matematično premeteno. Dosegel je namreč, celo proti pričakovanju mnogih poznavalcev, da ga je imenoval stari in odhajajoči nadzorni svet (Igor Masten se je sicer iz tega postopka sam izločil, ker že dlje časa svetuje Jamnikovi Modri zavarovalnici), postavljen še pod vlado Janeza Jan
Ko je aktualni premier Robert Golob (Gibanje Svoboda) odhajal v politiko, je dal vedeti, no, v ožjih krogih, seveda, da ga vsaj dve stvari absolutno ne zanimata: kultura in zunanja politika. Tanja Fajon, predsednica Socialnih demokratov in aktualna ministrica za zunanje zadeve, na politični sceni velja za "prevarantko" in "izdajalko" par excellence, ki misli izključno nase in na svojo kariero, trenutno pa je njena edina - sicer prikrivana - obsesija, kako prihodnje leto, po evropskih volitvah, postati evropska komisarka (kar definira tudi njen odnos do Goloba in stranke SD, a to je že druga zgodba), in Borut Pahor se verjetno vsaj enkrat tedensko tolče po glavi, zakaj jo je spravil v politiko. Ampak zdaj sta dva takšna politika, torej Golob in Fajonova, na čelu slovenske zunanje politike in vse je/bo temu primerno.
Zato je ob robu tradicionalnega ponovoletnega posveta slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju treba povedati tudi naslednje:
- Del dokumenta (strategije)* nove, torej "
Če smo minulo nedeljo ugotovili, da kabinet predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič (Gibanje Svoboda) vendarle priznava, da polet UKZ na dunajski koncert dunajskih filharmonikov, 1. januarja letos, ni bil prav noben državni(ški) obisk, in posledično tako prizna tudi javne laži UKZ o statusu svojega bivanja na Dunaju (več na tej povezavi), pa skupaj z UKZ še vedno skrivajo natančno število oseb oziroma potnikov na tem razvpitem poletu.
Gre za pomenljiv molk, pod krinko, citiramo službo za odnose z javnostmi državnega zbora, da "gre za metode in taktike varovanja" - predsednice DZ?!
No, četudi je to morda delno res, pa bi nam lahko mirno odgovorili, koliko oseb (in seveda katere, skratka, njihova imena in funkcije, če jih imajo) je bilo takrat na vladnem letalu falcon, mimo pripadnikov varnosti predsednice državnega zbora. Zato bomo na teh odgovorih, saj gre vprašanje smotrne porabe proračunskega denarja, vztrajali še naprej.
Toda UKZ se je medtem že znašla sredi nove nerodne
Publicist Igor Omerza in nekdanji dolgoletni zunanji minister ter nekoč tudi ljubljanski župan Dimitrij Rupel sta minuli petek zvečer v Trstu, v tamkajšnjem Tržaškem knjižnem središču (Centro Triestino del libro), kjer je Omerza predstavljal dve svoji knjigi, "Kocbek, Pahor, Jančar in Udba" ter "Jovanka in Udba", naletela na - sicer - pričakovano težavo, kako zbranim tržaškim Slovencem pojasniti, zakaj takšno čaščenje Janeza Zemljariča in ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve. Omerza je kasneje, ko se je vračal iz Trsta, tudi javno potožil, da "pravzaprav ni znal dobro odgovoriti, saj na patološko obnašanje vlade ni pametnega odgovora".
Za osvežitev spomina: vlada Roberta Goloba je odločitev o pokopu Janeza Zemljariča s častno četo Slovenske vojske (uradno: organizacija pogreba z vojaškimi častmi) sprejela na svoji 30. redni seji, 5. januarja (vir: Zemljarič bo škodil Golobu), danes pa objavljamo neuradno informacijo, žal, a zagotovo razumljivo, brez navedbe vira, kako je bila ta odl
Ocena za presojo ustavnosti novele zakona o RTV Slovenija (v nadaljevanju novele) razkriva vso bizarnost, naivnost pa tudi prepletenost našega sodnega sistema z interesi odvetniških pisarn. Politično in medijsko strašno razvpito zadevo je namreč na ustavnem sodišču dobil v roke - kot sodnik poročevalec - Rok Čeferin, sicer tudi podpredsednik ustavnega sodišča, a hkrati drugi največji solastnik znane grosupeljske Odvetniške družbe Čeferin in partnerji ...
Vir: Bizi / Ajpes
... za strokovno sodelavko (ali tako imenovano svetovalko) pa je bila imenovana Andreja Krabonja, za katero se govori, da dela predvsem na politično izpostavljenih zadevah in da naj bi naravnost "oboževala Čeferina".
To - med drugim - dokazuje, kako se sistem v ozadju odziva brezhibno in popolno ter skladno z interesi politične in ekonomske moči. Saj, če obstaja kakršnakoli možnost, da presoja ustavnosti novele ne bi uspela, bi to, na tem ustavnem sodišču, zmogel urediti predvsem in zgolj sodnik Čeferin.
Toda Ro
Spomnimo: o Saši Leban*, svetovalki predsednika vlade Roberta Goloba, smo na tem portalu že pisali, 1. septembra 2022 (vir: Nadutost Golobove svetovalke). Danes zgodbo o "dosjeju Saše Leban" nadaljujemo z novimi informacijami:
- Med kolegicami in kolegi znotraj Golobove kabineta naj bi se Lebanove prijel vzdevek "ta zapita". Kar naj bi se sicer vleklo iz njene bivše službe na javni agenciji Spirit, kjer se še dobro spominjajo opoldanskih kozarcev šampanjca, za katere ji nikoli zmanjkalo časa. In od takrat menda tudi njena navada, da številne sestanke izpelje kar v znani ljubljanski restavraciji Da Vino v Kristalni palači sredi BTC.
So pa to sestanki, ki bi morali skrbeti tudi Goloba, saj se, če držijo navedbe ljudi, ki so z Lebanovo že sestankovali, končujejo v praktično izsiljevalskem slogu, češ, "bom obvestila šefa", torej predsednika vlade Goloba. Je pa Lebanova na teh sestankih precej zgovorna, zato naj bi po tej liniji odtekale tudi zaupne vladne informacije. No, mnogi, ki so na t
Pričujoči tekst je znova napisan iz tako imenovanega globokega zakulisja, kjer so za novinarja pravila igre znana in sveta: lahko objavi vse, kar mu je uspelo izvedeti med pogovori s svojimi (zanesljivimi) viri, v tem primeru viri blizu vlade oziroma "Gregorčičeve", na dvoru (kabinetu) Roberta Goloba, torej blizu predsednika vlade, tudi s citati, ne sme pa v nobenem primeru objaviti, kdo so ti viri:
- Po koncu uradnih sestankov, kjer sodeluje predsednik vlade, ga zunaj, pred dvorano ali sejno sobo, praviloma vedno čaka Vesna Vuković, uradno piarovka Gibanja Svoboda, sicer pa nekdanja novinarka in Golobova zaupnica. Golob ji poroča, ona posluša, kima, mu občasno nekaj zašepeta na uho, on pa začudeno (debelo) pogleda njo.
- Po koncu mariborskega združitvenega kongresa (12. novembra lani) Gibanja Svoboda, LMŠ in Stranke Alenke Bratušek, se Vukovićeva ni dobila z Golobom, ampak Damirjem Črnčecem, zdaj državnim sekretarjem na ministrstvu za obrambo. Zunaj, na parkirišču pred Športno dvorano
Nedeljski intervju z Dušanom Kebrom, nekdanjim ministrom za zdravje in bivšim strokovnim direktorjem UKC Ljubljana, danes pa nekakšnim ideologom državnega zdravstva, ni bil samo očitna demonstracija političnih stališč (trdega jedra tranzicijske levice), evidentnega novinarskega aktivizma, pristranskosti in kršenja novinarskih standardov, ampak tudi del svojevrstne sistemske korupcije na javni TV Slovenija:
- Namreč. Ksenija Horvat, dolgoletna novinarka in celo bivša urednica informativnega programa TVS, kot aktivistka sodeluje na protestih ...
Ksenija Horvat, desno, za transparentom ...
... kjer je med glavnimi akterji prav Dušan Keber, ki ga Horvatova potem "nepristransko" intervjuja, kar je, to je jasno vsakomur, eklatantno kršenje novinarskih standardov.
- Sistemska korupcija pa je prikrita zloraba intervjuja v zameno za Kebrovo kadrovsko lobiranje znotraj struktur, ki tokrat - znova - neposredno odločajo o vodilnih in drugih kadrih na RTV Slovenija, kjer se Horvatova po naših
Napetosti znotraj vladne koalicije po občutnem padcu priljubljenosti Gibanja Svoboda, Roberta Goloba in Urške Klakočar Zupančič na zadnjih anketah javnega mnenja ter dogajanju pred sredinim vrhom koalicije na Brdu pri Kranju, se še stopnjujejo, pri čemer je iz stranke Socialnih demokratov slišati tudi naslednje:
- Odločitev, da vidni politiki SD ne sodelujejo na bizarni "veliki stavki bolnikov", je bila pravilna. Pobudo za to naj bi sicer dal minister za gospodarstvo Matjaž Han.
- SD kakor načrtno tudi ne bo (več) sodelovala pri Golobovem (vladnem) kadrovanju po državnih podjetjih, češ, naj to počne Golob, kot pač počne (več na tej povezavi), ampak zato naj tudi prevzame vso odgovornost. Tako edini kandidat SD za naprej pravzaprav ostaja samo Tone Rop, ki ga za novega člana nadzornega sveta SID banke predlaga ministrstvo za gospodarstvo.
- Na vrhu SD zaenkrat še vedno prevladuje odločitev, da Socialni demokrati tudi v drugo ne bodo podprli Golobovega predloga novele zakona o finančni u
Obstaja pomembna podrobnost, en zelo zanimiv detajl, ki ga je širša javnost zagotovo spregledala, vendar nam črno na belem dokazuje, kakšna subjektivna in strukturna zmeda vlada na vrhu državnih odločevalcev slovenskega zdravstva. Gre za razvpito pogodbo med ministrstvom za zdravje, ko ga je vodila še "pokvarjena" Milojka Kolar Celarc (med vlado Mira Cerarja oziroma vladavino SMC) in zdravniško "pradvoživko" Dušanom Kebrom, danes sicer nekakšnim ideologom državnega zdravstva trdega dela tranzicijske levice. Danijel Bešič Loredan, aktualni minister za zdravje (Gibanje Svoboda), je namreč pred dnevi Kebru med drugim javno očital, da je pobasal proračunski denar, okoli 36 tisoč evrov, poročila o delu pa ni.
Vir: Ministrstvo za zdravje
Vse lepo in prav, če (ne)skrbnica te pogodbe ne bi bila uradnica Tina Jamšek, torej tista uradnica, ki je danes, pozor, šefinja kabineta - ministra Loredana?! Saj prav ona bi takrat prva morala poskrbeti, da bi pogodbenik Keber poročilo o delu tudi odd