Spodaj si lahko preberete najnovejše novice iz nekaterih slovenskih medijev
***
Po naših informacijah se je premier Robert Golob že 5. novembra na skrivaj dobil tudi z Jocem Pečečnikom, podjetnikom in predsednikom SBC (Klub slovenskih podjetnikov), vendar tega sestanka predsednik vlade očitno ni prijavil komisiji za preprečevanje korupcije, kot lobistični stik.
Šlo naj bi za nedeljsko kosilo, dolgo menda kar štiri ure, za njuno druženje pa se je izvedelo po tem, ko se je s tem v neki ožji družbi pohvalil Pečečenik, ki se sicer tudi sam vedno bolj spogleduje z možnostjo aktivnega vstopa na politično sceno. Sodeč po pripovedovanju naj bi bilo kosilo precej burno, vmes naj bi se dvakrat sprla in vpila, na koncu pa naj bi se dogovorila naslednje:
- Pečečnik osebno ne bo (več) rušil Goloba, ampak ga bo podpiral, v imenu stabilnosti, ki jo poslovno okolje potrebuje. Zato je Pečečnik, potrjujejo naši viri iz SBC, po tej nedelji res obrnil ploščo, prej je bil do Goloba izredno kritičen, zdaj pa je "uradno stališče SBC", da je Golobu treba pomagati, da izpelje reforme, in da
Kibernetski napad na Holding Slovenske elektrarne je "največji dosežek Golobove poročne priče", Tomaža Štoklja, nekdanjega visokega uslužbenca Gen-I in zasebno povezanega s predsednikom vlade in Gibanja Svoboda, ki se je po volilni zmagi Roberta Goloba hitro zavihtel na stolček predsednika uprave HSE, cinično komentirajo naši viri iz vladne koalicije.
"Čuden je tale cyber napad na HSE, nekaj smrdi, še bolj sumljivo pa postane, ko začne novinar Dela Novica Mihajlović nabijati o cifrah škode," pravi eden od najboljših poznavalcev državne energetike.
Toda zadeve, konteksti in nekatere pomenljive povezave lahko postanejo mnogo bolj jasni, ko pozorno preberete pričujoče "anonimno pismo insajderja", ki relevantno govori o stanju kibernetske varnosti države in naše kritične infrastrukture ter ga prav zato objavljamo v celoti:
Mimogrede: zapisano okoli vloge in "agende" Damirja Črnčeca, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo, zelo drži, že pred časom preverjeno tudi iz drugih virov, in za
Premier Robert Golob se je - po informacijah iz njegovega kabineta - včeraj vrnil na delo, Gibanje Svoboda je (po fiasku na vseh zadnjih anketah javnega mnenja) izdalo tole sporočilo, toda bistveno bolj zanimivo se je dogajalo prejšnji teden, v ozadju seveda.
Po navedbah vsaj dveh različnih virov je Golob minuli teden "klical naokoli" za podporo centrov moči tranzicijske levice (oziroma stricev iz ozadja), nazaj pa dobil ultimat, da mora odrezati Vesno Vuković (notorno generalno sekretarko GS), Damirja Črnčeca (državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo) in tudi - Žigo Debeljaka, predsednika uprave Slovenskega državnega holdinga. Zahteva po zamenjavi slednjega naj bi sicer prihajala od smetarsko-medijskega tajkuna Martina Odlazka, zaradi hudih zamer, ki nastajajo ob (ne)prodaji državnega deleža (skoraj 31 odstotkov) v Odlazkovi krovni družbi Salomon, d. o. o.
Po tem ultimatu je Golob podaljšal domačo bolniško (okrevanje po operacijo dimeljske kile v ljubljanskem kliničnem centru), ne
Medtem ko poštarji protestirajo (danes protest poštnih delavcev pred Pošto Slovenije v Ljubljani - Pošta 1102 - pod sloganom "Mi svi smo Pošta", razlogi za protestni shod pa številni: od mizernih plač do zapiranja poštnih poslovalnic in razprodaje poštnega premoženja ter da država pri tem ne sme gledati stran), si generalni direktor Pošte Marko Cegnar z denarjem Pošte (beri: davkoplačevalcev) plačuje oziroma kupuje naklonjenost predsednika vlade Goloba.
No, interna zgodba, ki to verjetno tudi dokazuje, je naslednja:
- Robert Golob je - bil - kot predsednik uprave Gen-I tudi predsednik kluba Gen-I Volley, odbojkarskega kluba iz Nove Gorice.
- Nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami aprila 2022 Golob kot predsednik tega kluba odstopi, za predsednika kluba pa nastavi svojega dolgoletnega tesnega sodelavca iz Gen-I Dejana Paravana (ta se sicer pojavlja tudi v Golobovih "zasebnih" poslih), ja, taistega Dejana Paravana, ki kmalu po Golobovi volilni zmagi postane še predsednik uprave Gen En
Če bi Alja Brglez, danes tesna sodelavka Boruta Pahorja in članica vodstva Logarjeve Platforme sodelovanja, takrat slučajno sprejela ponudbo, da postane nova predsednica LDS, potem Katarina Kresal verjetno nikoli ne bi postala političarka. Brglezovo, ki jo je zdaj že pokojni Janez Drnovšek predvideval celo za svojo naslednico na čelu vlade (ja, pred Tonetom Ropom in Igorjem Bavčarjem), so snubili nekateri vplivni "stari" LDS-ovci (Mojmir Ocvirk, Igor Lavš, tudi Jožef Školč je prišel na večerjo, ker on pač vedno pride, če je večerja zastonj), toda Brglezova je ponudbo zavrnila. Zato je Školč stopil do odvetnika Mira Senice in zmenili so se za Kresalovo.
Senica je bil njen zasebni partner, (finančni) sponzor in mefisto iz ozadja. Nekdanji sodelavci Kresalove pravijo, da je Senica vanjo takoj vložil en milijon evrov (predvsem za medijsko propagando), in Jelko Kacin, ki je LDS formalno predal Kresalovi, se še danes otepa govoric, da je bil tudi njegov znani vikend na Krku del teh (finančnih
Praktično takoj po padcu Valentina Hajdinjaka (predsednika uprave Darsa in vidnega člana NSi) je delno zmagoviti (*) ter "najmočnejši" član uprave Andrej Ribič (Gibanje Svoboda) že sprožil - sicer pričakovani - kadrovski masaker:
- Izredno odpoved je nemudoma dobil finančnik Tine Svoljšak, nekdanji poslovni up Nove Slovenije, ki so mu na Darsu, kot bi se zdaj delali norca iz njega, namenili, pazite, odpravnino v višini 0,4 odstotka ene mesečne plače?!
- Na odstrelu je piarovka Darsa Janja Pavlin (na Dars je prišla v času, ko je to državno podjetje vodil Matjaž Knez), kjer pa naj bi z izredno odpovedjo rednega delovnega razmerja počakali do februarja, ko ji poteče mandat.
- Zamenjali so šefa pravne službe, kar je postal Blaž Poljanšek, ki je hkrati tudi vodja Darsove službe za skladnost poslovanja in integriteto.
Viri na Darsu in zunaj njega neuradno potrjujejo, da vse to vodi "veliki zmagovalec" (zamenjave Hajdinjaka) Andrej Ribič, ob aktivnem suportu odvetniške pisarne Čeferin. Oni mu vse
Generalni direktor Pošte Slovenije Marko Cegnar, ki na Pošti slovi po skoraj serijskih prometnih nesrečah, naknadno razglašenih za "nesrečne slučaje", po tem, da je prijatelj in kader ministra za finance Klemna Boštjančiča (Gibanje Svoboda), po spornih izrednih odpovedih dolgoletnim uslužbencem Pošte, ki bodo končala na pristojnih sodiščih (zato član poslovodstva Marko Rems tovrstnih sklepov iz taktičnih razlogov menda noče več podpisovati), pa tudi po celi vrsti nepojasnjenih "zasebnih zadev", ki vplivajo na poslovanje tega državnega podjetja, naj bi pripravljal večjo poslovno potezo, ki jo lahko imenujemo tudi tiha divja privatizacija državne Pošte:
- Cegnar naj bi namreč načrtoval tako imenovani "outsourcing" vseh službenih vozil Pošte (nekaj čez 2000), ta posel pa naj bi, vnaprej dogovorjeno, prevzela družba Kobal Transport. To podjetje vodi Dušan Kobal, kot direktor in 100-odsotni lastnik ...
Vir: uradna spletna stran družbe Kobal Transport.
... Marko Cegnar in Dušan Kobal pa naj bi
Nazadnje so se z revijo Mladina (lastništvom, financiranjem in uredniško politiko) ukvarjali na portalu Pod črto, (julija 2019), kjer so sicer prišli samo do javno dostopnih podatkov iz Ajpesa, naredili nekaj simpatičnih grafov, globlje pa seveda raje niso vrtali. Ne nazadnje, avtor tistega članka o Mladini Lenart J. Kučić je po odhodu Janševe vlade in prihodu Golobove vlade politično outiral in se zaposlil v kabinetu ministrice za kulturo Aste Vrečko (Levica), finančno pa je poskrbljeno tudi za portal Pod črto, čeprav je - po zamenjavi oblasti - zdrsnil globoko pod medijski radar.
Vir: Pod črto, 3.7.2019
Se pa Kučić & Co. kljub vsemu niso mogli izogniti realnosti Mladine, kar so zapisali že uvodoma: "Neznano lastništvo in pritiski oglaševalcev: od neodvisnega novinarstva v času razpada Jugoslavije do političnega tednika, ki mu manjka kredibilnosti - primer medijske tranzicije na Slovenskem". Saj branje je tudi kar zanimivo, čeprav pisanje strogo kontrolirano. Glavni Kučićev vir pa naj b
Medtem ko predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob (doma) okreva po petkovi operaciji dimeljske kile v ljubljanskem kliničnem centru, iz virov zelo blizu Goloba prihajajo zanimive informacije. Nekatere so tudi povsem nove:
- Tako je Golob hotel odstopiti že novembra lani, ko je padel v hudo osebnostno krizo in se menda prvič zavedel, kam je prišel, ko je obul premierske čevlje.
- Zdaj pa kakor ne bo odstopil (čeprav bi ta hip to lahko elegantno storil "iz zdravstvenih razlogov"), tudi zaradi - pravkar uvedene - preiskave komisije za preprečevanje korupcije ne, in se bo s KPK spopadel tudi na sodišču.
Golobu naj bi bilo namreč tokrat jasno, da če pade kot premier, je z njim konec. Na dan bi namreč prišlo čisto vse, od razvpitega romunskega računa do balkanskih poslov Gen-I, kjer naj bi bil sicer dovolj previden, vsaj kar zadeva "podpisovanje". Tina Gaber, pravijo, pa bi ga zapustila najkasneje en mesec po njegovem odstopu.
- Daleč največji, če ne celo edini pravi vpliv na Goloba ima
Glede na tok denarja, ki smo ga na tem portalu že razkrili in podrobno opisali (na tej povezavi), sploh ni izključeno, da je mariborski župan Saša Arsenovič dejansko že kupil časnik Večer - od Martina Odlazka, "na leasing", opozarja eden od najboljših poznavalcev slovenske in mariborske medijsko-politične scene, poznavajoč funkcioniranje Odlazka in Arsenoviča, ki pa želi ostati neimenovan. Nenazadnje, ker najem poslovnih prostorov v novejši zgradbi Galerije Gosposka definitivno ne more biti finančno cenejši od najema poslovnih prostorov v sedanji socrealistični stavbi Večera, zgrajeni že davnega leta 1962, je povsem jasno, da gre zato pri tem za neko drugo, resnejšo zgodbo.
Dolenjski smetarsko-medijski tajkun Odlazek sicer slovi tudi po tem, da posamezne medije za določena obdobja "posoja" politikom oziroma političnim strankam, kar je sicer, vsaj subtilnim poznavalcem, potem vedno zlahka razvidno tudi iz uredniške politike in poročanja tako posojenega medija.
No, kako je - leta 2021 - po