ponedeljek, 27.december.2010 - 15:21

Boris Pahor je ogorčen, ker je župan Pirana, Peter Bossman, temnopolti tujec. Slovencem očita pomanjkanje narodne zavesti.

Boris Pahor ni navdušen nad dejstvom, da je novi župan Pirana, Peter Bossman, temnopolti tujec.

Boris Pahor, najbolj znani zamejski Slovenec iz Italije, ki se približuje stotim letom in je znan po precej bizarnih izjavah, se je dotaknil prvega temnopoltega župana v Sloveniji, Petra Bossmana, ki je bil izvoljen v Piranu.

Pahor je ogorčen, da so Pirančani za župana izbrali temnopoltega Neslovenca. Nad izvolitvijo črnskega župana je Boris Pahor zgrožen. Trdi, da to dokazuje na pomanjkanje narodne zavesti pri Slovencih. Po Pahorjevem mnenju bi moral piranski župan biti Slovenec, ne pa nek tujec. Če bi že bil tujec, bi lahko bil vsaj Italijan.

Na bizarne besede pisatelja Pahorja, ki je za svoja literarna dela prejel že precej nagrad, zadnje čase pa ga je v svoje okrilje vzela predvsem stranka SDS, se je že odzval Peter Bossman in izjavil, da spoštuje Borisa Pahorja, da pa njegovega mnenja ne razume.

Ob polt Petra Bossmana se je v Sloveniji obregnilo že nekaj ljudi. Med drugim tudi po agresivnem načinu izražanja znan predsednik zdravniškega sindikata FIDES, ki je Petra Bossmana označil za piranskega Obamo in mu očital, da ima večjo plačo kot najboljši zdravniki v Sloveniji. Peter Bossman se je odzval na njegove besede. Povedal je, da Kuštrinovih besed ne razume in dodal, da naj ga v prihodnje ne omenja.

Boris Pahor je sicer znan kot velik Slovenec. Pred časom se je oglasil tudi glede slovenske himne. Zmotilo ga je, da v himni ni omenjenega slovenstva ali Slovencev, zato je predlagal, da se v himno vstavi besedilo Bog živi vas Slovence, Bog živi ves slovenski svet. Nas je, če smo iskreni, ta stavek zmotil, ker dvakrat omenja Boga. Pa ne zato, ker bi imeli kaj proti Bogu, ampak zato, ker njegova omemba v državni himni ni najbolj primerna. Omenjeni komentar smo še podkrepili s primerjavo s hrvaško himno, kjer smo zapisali, da so Hrvatje nedvomno eden najbolj katoliških in vernih narodov v Evropi, pa kljub temu tudi oni nimajo omembe Boga v himni.

No. Takoj po izvolitvi Petra Bossmana so nekateri Slovenci odprli spletno stran na Facebooku, kjer so izrazili svoje nezadovoljstvo in pozvali k temu, da je potrebno preprečiti, da bi še kakšno slovensko mesto dobilo temnopoltega župana. Skupina na Facebook-u je imela pomenljivo ime Piran – sramota Slovenije.

S podobno nestrpnostjo se ne sooča le piranski župan Peter Bossman, temveč tudi ljubljanski župan Zoran Janković, kateremu mnogi očitajo, da je njegov oče Srb (čeprav pozabljajo, da je njegova mati Slovenka, čeprav po našem mnenju poreklo kateregakoli od staršev ni pomembno). Županu Jankoviću so podmladki desnih strank (med njimi tudi SDS-a, ki je pod svoje okrilje sedaj vzel Borisa Pahorja) med lanskoletnim božičnim sprejemom na ljubljanski občini očitali, da je balkanski kavboj. Žaljive besede so Zorana Jankovića močno prizadele, saj je imel zaradi incidenta celo nekoliko orošene oči.

No, da je Janković res podvržen kritikam zaradi svojega porekla, pa smo zaznali tudi sami. Ena izmed komentatork na naše članke, kjer sta predmet naše obravnave občina Škocjan in nekdanji škocjanski župan, Anton Zupet, je podala zanimiv komentar, kjer se je obregnila ob poreklo župana Jankovića.

Komentar zagovornice Antona Zupeta:

18.12.2010 ob 8:23

Ja, admin, po mojem so več kot 70% otroci. Zadetek v polno za pomembno iztočnico, ki je pri nas popolnoma zanemarjena, ker je premalo cenjeno življenje in egoističen svet se težko podarja nebogljenemu bitju. Prej je kariera, preživetje, kup bolj ali manj opravičenih izgovorov. Slovenci, ki imajo pa več otrok, pa ugotavljam, da so po vašem predpotopneži (razvidno še iz drugih člankov) iz katerih se je primerno norčevati in jih tako diskvalilificirati in diskriminirati. Če ni slovenskih otrok, ni slovenske prihodnosti, v primeru romske večine ponekod prava socialna bomba. Še vedeli ne bomo, kdaj bodo Slovenijo že v popolnosti obvladovali tujci (pozor – ne zgolj Romi), začelo se je npr. že v glavnem mestu naše države skozi izvolitev sedanjega župana. Stare partijske mreže delajo in so oživele preko vseh slovenskih strank in veliko institucij.

Pred kratkim je bila na TV slo 1 oddaja polnočni klub, kjer sta gosta Pirjevec in Bevk tarnala nad izgubo pravic Slovencev v Terskih dolinah in Reziji, ki jim Italijani zanikajo slovenske korenine in še mnoge pravice, kot avtohtoni manjšini. Po mojem nekoč pravzaprav avtohtona večina, ki je bila počasi predelana v totalno manjšino, dokumente o tem je fašizem načrtno uničil, ljudi prekrstil itd. PA nam se to dogaja preko vsake meje, kamor pogledamo, povsod smo bili nadvladani, verjetno pretežno zaradi težkih materialno ekonomskih razmer Slovencev in apetitov naših sosedov. Pa še malo se zatajimo in radi bi bili bolj papežki od papeža. In pozor, današnje ekonomske razmere niso rožnate, bog vedi, komu smo že prodani (zadolženi) in ko si prodan, si suženj, zbogom neodvisnost. Če imamo znotraj občutiti kaj domoljubnega, pa to popljuvamo in se delamo norca iz teh “zastarelih” vzorcev, to sta tudi Pirjevec in Bevk počela, da se ne bi zamerila nekemu večnemu mladcu, ki je po rodu Srb, Slovencem pa je govoril o slovenskem domoljubju (?!) (tema oddaje). Med drugim je povedal, da njegovi starši niti osamosvojitve Slovenije niso podpirali, on je imel takrat 14 let. Tudi prav, a sprašujem se, zakaj imata Pirjevec in Bevk dvojna merila za nas tukaj, ki po njunem z domoljubjem res “ne smemo pretiravati”, in za one preko meje, ki so jih od narodovega telesa že zdavnaj odtrgali plebisciti v interesu sosednjih držav? Ja, mi smo pa varni za svojimi plankami. Razgrabljeni in z raztrganim drobom.

Globalizacija in kapital si bosta podredila cel svet v disciplinirane potrošnike, mi pa ne bomo vedeli več niti tega, kdo smo. Kdo smo, se začne z našimi staroselskimi koreninami, ki jih tajimo, da se ne bi komu zamerili, saj so vsi okrog na preži. Lepo pridni bodimo še naprej in tiho.

Sami smo na to podali komentar na njen komentar (repliko).

18.12.2010 ob 11:21

Emi se zahvaljujemo za komentar.

Naj dodamo še komentar.

Oddaja na TV Slovenija Polnočni klub o domoljubju se nahaja na spodnji povezavi:

RTV Slovenija: http://tvslo.si/predvajaj/domoljubje/ava2.90278773/

Mladi Srb, katerega omenja ema krška v komentarju, je Dejan Pevčevič, igralec, ki je bolj znan kot svoj čas sovoditelj oddaje NLP na RTV Slovenija, katero je vodil skupaj s Tjašo Železnik, s katero se nista ravno najbolje razumela (oba sta namreč precej dominantni osebi in zato kmalu pride do kratkih stikov) in je odšel iz te oddaje.

Podajamo pa še en komentar.

Gospod Zoran Janković je v prvi vrsti človek, on je slovenski državljan in ni tujec. Takšno etiketiranje ljudi po narodnosti je skrajno neprimerno. In če že hočete, njegov oče je sicer Srb, mati pa Slovenka, pa tudi če ne bi bila Slovenka, ampak pač je. Mislimo, da je precej neprimerno nekega človeka označevati kot tujca.

Tu se kaže to nesprejemanje ljudi. In ravno Rome se verjetno v občini Škocjan tretira na isti način, kot tujce, ki nimajo pravic, ker pač niso Slovenci.

In to ni več domoljubje, to je nacionalizem, to je nezdravo domoljubje, ki meji na sovraštvo in je skrajno podcenjevalno.

Takšen pogled je daleč za časom in je praktično čista potrditev naše teze o tem, da so nekateri še zelo za časom, kar v končni fazi kaže tudi večja nataliteta takšnih ljudi – to ponavadi sovpada skupaj, ampak to tu sedaj ni pomembno. Zoran Janković je čisto normalen človek kot vsi drugi in ni čisto nič nevaren za Ljubljano, zato ker je pač njegov oče Srb, ni noben tujec, ki je “okupiral” Ljubljano, je Ljubljančan kot vsi drugi Ljubljančani. Omenjanje Zorana Jankovića v tej luči je precej mimo. A so po vašem mnenju mesta javnih funkcionarjev lahko rezervirana zgolj za čistokrvne Slovence?

Razprava med nami in komentatorko se je vršila v okviru našega članka, ki se nahaja tukaj.

Očitno je v Sloveniji nestrpnost še zelo vkoreninjena. Žrtve nestrpnosti so različni sloji prebivalstva, kar Slovenijo uvršča na nerazviti vzhod, čeprav si tako prizadeva biti del zahodne Evrope.Značke prispevka: , ,

Komentarji

 

 1. admin pravi:

  BORIS PAHOR PREK ČASOPISA DNEVNIK SANIRA Z IZJAVO POVZROČENO ŠKODO

  Dnevnik: Po izjavah Borisa Pahorja: Obrazi Slovenije med Trstom in Piranom

  Ne moremo, ne da bi ob tem podali rahlo sarkastično pripombo. Če bi kaj takšnega izjavil recimo Janez Janša, smo prepričani, da bi ga v Dnevniku skalpirali in ga proglasili za najhujšega nestrpneža. V tem primeru pa so se odločili za sanacijo škode pri več kot jasni izjavi omenjenega pisatelja. Gre za precej dvojna merila, kar nam ni všeč.

  Izjava Borisa Pahorja je skrajno problematična, ne glede na to, kakšni bodo izgovori zanjo. Čeprav so že izgovori problematični, saj predpostavljajo, kot da so funkcionarska mesta v prvi vrsti rezervirana za čistokrvne Slovence ali na konkretnem območju tudi Italijane, če pa pri teh ni primernega kandidata, pa šele potem na vrsto pridejo tujci kot očitno neki drugorazredni državljani.

  Pri takšnem poskusu sanacije škode gre za čisto blamažo časopisa Dnevnik, ki želi trivializirati več kot jasno izjavo, ki je tudi več kot jasno nestrpna.

 2. ema krška pravi:

  Dodajam ponovno, ker trgate iz konteksta 19.12.2010
  Hvala za izčrpno rodovno poročilo g. Jankovića, ki pa resnično sploh ni relevantno. Nič nimam proti državljanom Slovenije, ki niso po rodu Slovenci, če delajo v prid državljanov Slovenije, to je moj odgovor, če ne, je zame tudi Slovenec tujec, ki se je prodal, saj dela proti interesu svojih sodržavljanov. To je moje dojemanje domoljubja. Tako smo mnogi prehitro označeni in diskvalificirani kot nacionalisti, saj je težko pravilno izraziti in prav razumeti ta mnenja. Ste v primeru Jankovića in še v mnogih drugih prepričani v to, da delajo v blagor vseh državljanov Slovenije? Astronomske zadolžitve, ki jih bomo plačevali vsi prebivalci Slovenije še leta, dokapitalizacije bank itd. mislim. Le kruha in iger? Kaj bo, ko ne bo kruha? Kjer ima človek srce, tam je doma, za tisto okolje deluje, tam je njegovo domoljubje. To globaliziranje po mojem rešuje “zaslužke” najbogatejših in relativizira pomen domoljubja, kot nekaj nepotrebnega in zastarelega.
  Pa vendar je čar v kulturni raznolikosti, ne nisem pristaš tega, da se vsa paleta barv zmeša v sivino, če se izrazim skozi prispodobo.
  Rome raznorazni špekulanti mimo države izkoriščajo za preprodajo in zbiranje odpadnih surovin in tukaj je zanka, v tej spregi, ki deluje mimo države, na črno. In dokler država to dopušča, trdim, da je vpletena, ker tega dela na črno ne uredi, sploh ker gre obenem tudi za katastrofalne ekološke posledice.
  In še nekaj opažam: ne smete spreminjati g. Pevčeviću priimka s trdim č, ker ima pravico do mehkega, če se ni uradno odločil za spremembo.
  Glede popisa Romov v občini Škocjan pa kot vem, je imela občina željo to natančno urediti, ker bi bilo tako marsikaj razčiščeno, pa ni bilo posluha za to s strani pristojnih institucij, predvsem UE NM, ki ima čez prijave prebivalstva.
  Dodajam: Pa vendar je ravno domoljubje tisto, ki razkriva naše srce, čeprav globalizacija na vse pretege kamuflira te nezavedne globine človeškega srca, ki nas razlikujejo od živali, pa še te na nek način prav ganljivo čutijo svoj dom, če živijo sonaravno.

Odgovorite